להצעת מחיר

סוגי קבורה

מקור משמעותו של טקס הקבורה היהודי מצוי במקרא. על פי סיפור הבריאה וגן העדן, אדם וחווה נבראו כבני אלמוות, ורק לאחר חטאם כנגד הצו האלוהי נענשו ונהיו לבני תמותה, כמו שכתוב: "כִּי עָפָר אַתָּה וְאֶל עָפָר תָּשׁוב" (בראשית ג’ 19). לקבורה משמעויות שנוגעות בצניעות ומוסריות, הנובעות מההכרה במוגבלותנו האנושית, כפי שמשתמע ממאמר המשנה: "דע מאין באת ולאן אתה הולך ובפני מי אתה עתיד ליתן דין וחשבון". עם זאת, טקס הקבורה מדגיש ומבטא את הכבוד כלפי הנפטר, התקווה לעילוי נשמתו, והנחמה למשפחה האבלה. הקבורה נערכת במעמד של קהל רב, הכולל את בני משפחתו, חבריו ומכריו של הנפטר, המלווים את המנוח בדרכו האחרונה, ליווי ממנו נגזר המינוח "הלוויה". להלוויה ולטקס הקבורה שורשים עמוקים במסורת היהודית וכללי הלכה מחייבים. להלן סקירה אודות השיטות וסוגי הקבורה הנהוגים בישראל, המבטאים הלכה למעשה את המסורת היהודית.

קבורת שדה

בקבורת שדה הקברים החפורים בעומק הקרקע, ניצבים זה לצד זה במרחקים קבועים על פני משטח אופקי וישר. דרך קבורה זו היא הרווחת בקרב עם ישראל בדורות האחרונים. יתרונותיה של דרך קבורה זו הם בהיותה המוכרת והרווחת ביותר, וכן בכך שלכל נפטר חלקת קבר משלו. חסרונה העיקרי טמון בכך שהיא צורכת משאבים קרקעיים נרחבים, מצב שעשוי להוות קושי לאור מצוקת הקרקעות לקבורה במדינה.

קבורה זוגית – משפחתית

קבורה זוגית – משפחתית נקראת גם קבורת מכפלה. שיטת קבורה זו מותאמת לבני זוג אשר רוצים להיקבר בחלקת קבר אחת, אחד על גבי השני, כאשר ביניהם מפרידה אדמה ואבני גולל, על פי דרישות ההלכה.

בקבורה מסוג זה, מכינים את חלקת הקבר לשני הנפטרים, כך שהנפטר הראשון נקבר עמוק יותר בחלקת הקבר התחתונה (בעומק כפול מקבורת שדה רגילה – 2.00 מטר גובה מתחת לאדמה)  ולבן זוגו נשמר, לאריכות ימים, המקום בחלקת הקבר העליונה.
כאשר בן הזוג שני נפטר, המצבה שהוקמה לאחר פטירת בן הזוג הראשון תפורק, ותיבנה מצבה חדשה לשני בני הזוג, אשר תכלול כיתוב בנפרד לכל אחד מהם.

מצבה המוקמת על קבר בשיטת קבורה זוגית היא בדרך כלל בגודל סטנדרטי, אך מתקיימת בה הפרדה כלשהי, כדוגמת עיצוב שני לוחות זיכרון נפרדים, המאפשרת ציון שם כל אחד מהנפטרים, בלוויית נוסח כיתוב מתאים.

יש לציין שקבורה זו מבוקשת בעיקר על יד בני זוג, בכדי להביע תחושה של “בחייהם ובמותם לא נפרדו”. לעתים נוסף על כך שיקול כלכלי של חיסכון בעלויות של רכישת חלקת קבר צמודה לנפטר. קיימת גם אפשרות לקבורה מסוג זה עבור בני משפחה מקרבה ראשונה.

לייעוץ ועזרה ללא תשלום

להצעת מחיר

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  קבורת סנהדרין

  קבורת סנהדרין נקראת כך על שם מערה שהתגלתה בירושלים, ובה 71 כוכי קבורה, זה על גבי זה. בעקבות מספר הכוכים יוחסה מערת קבורה זו לסנהדרין, בית הדין ההיסטורי שמנה 71 דיינים. בהתאם למסורת זו ובאופן הכפוף לחוקי ההלכה, קבורת סנהדרין בימינו מתבצעת בתוך כוורת כוכים, שנחצבים בקיר המתנשא לגובה של עד 3 קברים. מתחת לכל כוך קבורה נבנה מדף אבן המאפשר להניח עליו פרחים ונרות זיכרון. קברים הלו הם למעשה קירות קבורה, הנראים כמו קיר זיכרון או אנדרטה ציבורית.

  לאחר טקס הקבורה וסגירת חלל הכוך, על משפחת הנפטר להוסיף מצבת זיכרון החותמת את הגולל של פתח הכוך, הנושאת את שם הנפטר וכן נוסח כיתוב מתאים.

  שיטת קבורה זו מאפשרת ניצול טוב יותר של הקרקע, וכן מוזילה את עלויות המצבה וחלקת הקבר עבור המשפחה. בנוסף לכך, קבורת סנהדרין מאפשרת הטמנה נוחה ופשוטה של הנפטר בכוך הקבר, ועשויה לסייע למשפחות המתקשות לראות את תהליך כיסוי המנוח בעפר.

  קבורה במבנה רב מפלסי

  קבורת רמה

  קבורה במבנה רב מפלסי, המכונה גם קבורת רמה, מתקיימת במבנה רב קומות, כשבכל קומה קיימת אפשרות להטמין את הנפטר בקבורת שדה או בקבורה זוגית/משפחתית. מבחינה מעשית, כל משטח קבורה אופקי מצוי על רצפת בטון שעליה מונחת כמות עפר גדולה, כאשר כל קומה במבנה נתמכת על ידי עמודים מתאימים. כתוצאה מכך, גם שיטת הבנייה וגם מידות הקברים והמרחקים בין חלקת קבר למשניה זהים לקבורת השדה הרווחת והמקובלת בישראל.

  קבורת על

  בקבורת על טומנים את הנפטר על קבר קיים של בן משפחתו. דרך קבורה זו מהווה פתרון לבני זוג או קרובי משפחה אותם המשפחה רוצה לקבור יחד, כאשר הקבר לא הוכן לקבורה זוגית או במידה ואין חלקה פנויה בסמוך. .
  במקרה זה המצבה של הנפטר הראשון תפורק, לאחר מכן יקבר הנפטר השני ולבסוף יש לבנות מצבה חדשה.

  תהא אשר תהא דרך הקבורה המתאימה ביותר לטמינת יקירכם, אנו מאחלים לכם שלא תדעו עוד צער, ושטקס הקבורה וההלוויה ייצק משמעות בהתרחשות הכאובה וייתן לכם נוחם.

  מידע שימושי

  צריכים עזרה? לחצו לצ'אט